Ембія реліктова — Haploembia solieri Rambur, 1842
Таксономічна належність. Тип членистоногі – Arthropoda, клас комахи – Insecta, ряд ембії – Embioptera, родина оліготоміди – Oligotomidae.
Природоохоронний статус. ЧКУ: Рідкісний.
Розповсюдження. Єдиний представник ряду в фауні України. Ареал диз’юнктивний. Реліктовий вид, в Європі поширений у країнах Середземномор’я, Пн. і Сх. Причорномор’ї, каспійському узбережжі Кавказу. В Україні знайдений на Пд. березі Криму та на мисі Казантип.
Чисельність. Рідкісний, але в місцях скупчення може бути масовим.
Причини зміни чисельності. На стан популяцій виду негативно впливає розорювання та окультурення схилів гір та горбів, проте безпосередньої загрози його існуванню немає.
Особливості біології. Партеногенетичний вид. Генерація однорічна. Зимують дорослі комахи, яйця відкладають навесні. Дорослі ембії в цей час плетуть павутинні ходи під камінням та у поверхневому шарі ґрунту, в яких збираються групами. Пізніше зариваються в ґрунт на глибину до 1,5 м. Живляться рослинними залишками, полюють на дрібних комах. Віддають превагу сухим, добре прогрітим сонцем місцям – кам’янистим передгір’ям з шибляком, а також схилам гір південної експозиції. Трапляються під камінням, мохом, серед рослинних решток.
Заходи охорони. Рекомендується охорона в складі ентомофауни заповідних територій Криму.
Джерела інформації. 1. Червона книга України, 1994; 2. Різун, Коновалова, Яницький, 2000; 3. Червона книга України, 2009; 4. The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.3. <www.iucnredlist.org>. 5. База даних «Ентомологія» ДПМ НАНУ.
External links
Fauna Europaea http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=337291
EU-nomen / Pan-European Species directories Infrastructure http://www.eu-nomen.eu/portal/taxon.php?GUID=urn:lsid:faunaeur.org:taxname:337291
ВікіпедіЯ https://uk.wikipedia.org/wiki/Ембія_реліктова
Червона книга України http://redbook-ua.org/item/haploembia-solieri-rambur/
Колекція ДПМ НАНУ:
[1] — 28.IV.1979, г. Карадаґ, Крим, В. Г. Долін (ДПМ, ш — 1168, к — 773: № Е 9.01.01.01/1).
[2] — VI.1993, с. Кацівелі, Крим, В. В. Меламуд (ДПМ: КЧВ).